Zaproszenia ślubne od środka

W zaproszeniu na ślub jest ważny wygląd, dopasowanie kolorystyczne, estetyka… ale również jego treść. Jak ją dobrać i skomponować? Wbrew pozorom nie jest łatwo o taką wiedzę, specjalnie dla Państwa skondensowały ją i podsumowały konsultantki ślubne z jednej z bydgoskich firmy .

Po pierwsze Ślub, Związek Małżeński, Sakrament…

Jeśli ceremonia odbywa się w Kościele warto to podkreślić używając słowa Sakrament Małżeństwa lub Ceremonia ślubu, Ślub. Sakrament można przyjąć lub udzielić sobie, ale nie zawrzeć. Nie wolno natomiast tych zwrotów użyć dla ślubu cywilnego, wówczas odpowiedni będzie Związek Małżeński lub Zaślubiny. Związek Małżeński zawieramy lub w niego wstępujemy.

Liczby
Profesjonalne firmy raczej wpisują miesiąc słownie, liczbowo dopuszczalny jest dzień, rok i godzina. Od tej reguły można odstąpić na okładce lub w przypadku naprawdę ograniczonego miejsca. Starajmy się jednak ograniczać cyfry na naszym zaproszeniu, bo to nie książka telefoniczna. Jeśli mamy miejsce fajnie jest napisać dzień, np.: w sobotę 11 czerwca 2011 roku.

Interpunkcja

Nie używamy na końcach linii znaków interpunkcyjnych, jedynie w poszczególnych wersach. Zaproszenia ślubne staną się wtedy bardziej przejrzyste.

Koperta

Warto zaadresować kopertę w elegancki sposób na komputerze, nie ma znaczenia, czy będzie to adres, czy samo imię i nazwisko. Każda koperta powinna być podpisana, gdyż zaproszenia ślubne kierujemy do konkretnej osoby.

Skróty

Nie należy stosować skrótów na zaproszeniu. Od tej reguły jest kilka dopuszczalnych wyjątków, ale warto zastanowić się, czy zmieścimy wyrażenie: przy ulicy – zamiast ul. Im mniej skrótów, tym lepiej.

Wierszyki i zapiski

Uważa się za niedopuszczalne pominięcie dzieci na zaproszeniu, a tym bardziej dopisanie, iż nie chcemy ich przybycia na przyjęcie.

Nie należy do eleganckich umieszczanie jakiekolwiek wzmianki o prezentach. Tradycyjnie nie należy oczekiwać niczego od naszej rodziny i przyjaciół z wyjątkiem ich obecności. To świadczy o naszej szczerej gościnności. Dotyczy to pieniędzy w kopertach, kuponów, akcji charytatywnych. Jakiekolwiek nakazy w tej kwestii uznane zostaną za społecznie niewłaściwe.

Jak więc rozwiązać problem? Zarówno o kwestii maluchów, jak i prezentów i kwiatów możemy porozmawiać z naszymi bliskimi. Taka informacja przekazana w subtelny sposób z ust do ust nie sprawi nikomu przykrości, pozwoli lepiej wyjaśnić nasze intencje i zostanie odebrana jako prośba bądź sugestia. Można o tego typu sprawach porozmawiać z zapraszanymi przy wręczaniu zaproszenia lub przy potwierdzeniu przybycia, nieraz oni sami poruszają tą kwestię.

Prośba o odpowiedź

Na zaproszeniu może pojawić się formułka „Uprzejmmie prosimy o potwierdzenie przybycia…” lub „Prosimy o potwierdzenie przybycia” lub R.s.v.p. – jest to skrót od francuskiego wyrażenia „Répondez s’il vous plait”, co oznacza prosimy o odpowiedź. Technicznie, tylko „R” w „RSVP” jest wielka, ale przyjęło się pisać jako skrót wszystkie pierwsze litery wielkimi i po kropkach – R.S.V.P. Dopuszczalny jest zapis bez kropek RSVP, choć nie do końca jest prawidłowy.
Ponieważ R.S.V.P. oznacza „prosimy o odpowiedź”, nie trzeba powtarzać „Prosimy o potwierdzenie przybycia”, jest to zbędne powielenie. Przyjmujemy jedną z tych dwóch form.

Na zachodzie przyjęły się karty potwierdzenia przybycia, u nas nie są one stosowane, Młoda Para podaje telefon kontaktowy.

P.S.

Na rynku dostępne są także treści nietypowe – teatr życia, wezwanie na świadka, treści zabawne, staropolskie, o wydarzeniu sportowym itp… Należy je stosować wyłącznie jeśli są jakoś powiązane ze stylem ślubu i wesela lub Młodą Parą (np. ze względu na zawód lub hobby). W innych przypadkach postawmy na elegancję.

Mamy nadzieję, że te wskazówki się Państwu przydadzą.

—————————————————

Przeczytaj również:
Weselna układanka – zaproszenia ślubne, dekoracje, itd.

Łukasz Kosior

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz