Wesele pod namiotem – czy to będzie przebój sezonu 2023?

Wypożyczanie namiotów na uroczystości weselne staje się z sezonu na sezon coraz bardziej powszechne. Skąd ta rosnąca popularność? Dlaczego tak wiele par decyduje się na organizację wesela w warunkach plenerowych, a nie na sali? Odpowiedzi na te pytania są właśnie tutaj!

Czy wynajem namiotu to oferta dla każdego?

Namiot to doskonałe rozwiązanie dla par, które planują ceremonię w otoczeniu natury, na pięknej zielonej przestrzeni, nad jeziorem, czy we własnym ogrodzie (jeśli pozwalają na to warunki). Ułatwieniem, jakie zapewnia wesele pod namiotem jest na pewno większa dostępność terminów. Sale weselne, restauracje czy hotele mają zarezerwowane miejsca minimum na rok do przodu, a w przypadku namiotu można szybko zorganizować jego wypożyczenie, a następnie zgrać termin z innymi aspektami planowania wesela.  

Organizacja wesela w namiocie wymaga na wstępie znalezienia przestronnego miejsca – najlepiej w otoczeniu zieleni i pasującego do stylu, w jakim planowana jest uroczystość. Miejsca powinno być tyle, aby zmieścił się zarówno namiot wraz z wyposażeniem, jak i dekoracje zewnętrzne – jeśli mają się tam znaleźć. Podłoże pod namiotem powinno być dość równe tak, aby można było ustawić go stabilnie i bezpiecznie. Zielone, naturalne otoczenie takiego wydarzenia przyczyni się do tworzenia pięknych zdjęć, a co za tym idzie jeszcze piękniejszych wspomnień. Wielkość namiotu jest uzależniona od liczby gości, więc im więcej gości, tym więcej miejsca powinno się poświęcić na jego umiejscowienie. Dobrze by było, gdyby oprócz miejsca do ustawienia stołów było też miejsce na parkiet do tańczenia, także znów rośnie zapotrzebowanie na większy rozmiar namiotu. 

Montaż dekoracji w namiocie
Dekoracje w namiocie weselnym często przybierają najbardziej wymyślne formy

Wynajmujemy namiot i co dalej?

Wypożyczalnie namiotów dysponują wieloma rodzajami sprzętów i na pewno najlepiej znają się na tym, żeby odpowiednio doradzić w wyborze. Trzeba również zadbać o odpowiednie zagospodarowanie miejsca dla dj’a czy zespołu, a także nagłośnienie i oświetlenie – niezbędny jest więc dostęp do źródła prądu. Doskonałym połączeniem dla wypożyczenia namiotu jest wynajęcie również stołów i krzeseł, co zniweluje koszty. Daje to też możliwość przearanżowania miejsca uroczystości pod własny gust i styl, w jakim ma być poprowadzone wesele. Podobnie sprawa wygląda z zapewnieniem posiłków i napojów – niezbędne jest zorganizowanie firmy, która zajmie się tym aspektem – nie tylko samymi daniami czy barem, ale również rozstawieniem zastawy i kompleksową obsługą gości. 

namioty weselne nocą
Namiot weselne nocą wyglądają spektakularnie

Jeśli lubisz odrobinę rollercoastera to… namiot nie jest dla Ciebie

Wesele pod namiotem nie jest możliwe do zorganizowania w każdych warunkach. Wymaga ono oczywiście odpowiedniej pogody. Nie musi to być słoneczny, letni dzień – choć oczywiście może, a zdecydowana większość namiotów charakteryzuje się przeciwdeszczową i przeciwwietrzną strukturą – ale na pewno nie powinno tego dnia padać. Utrudni to całą logistyczną sferę przyjęcia. Jak tu pięknie wyglądać podczas zabawy, kiedy teren wokół namiotu staje się błotem? Zamówienie idealnej pogody jest więc niezbędnym krokiem przy tego typu ceremonii.  

Warto przed podjęciem decyzji o wyprawieniu wesela pod namiotem przeanalizować zarówno wady, jak i zalety tego pomysłu: 

Zalety korzystania z namiotu:  

 • Wygodna rezerwacja – firmy zajmujące się wynajmem namiotów działają na zasadach wypożyczalni, co ułatwia cały proces 
 • Większa dostępność – szybszy wolny termin niż przy rezerwacji restauracji czy sali  
 • Możliwość organizacji wesela w plenerze – to zawsze ciekawa alternatywa, a dzięki namiotowi staje się dużo łatwiejsza w organizacji 
 • Niepowtarzalny klimat i oryginalność – na ilu weselach w namiocie zdarzyło Ci się być?  
  No właśnie.. 😉 
 • Otoczenie zieleni – bliskość natury sprawi, że nawet bez bardzo aktywnych gości będzie ciekawie 
 • Większa dowolność przy wyborze miejsca – nad morzem, na górskiej polanie,  
  w domu rodziców… a może w pobliżu  jeziora nad którym się poznaliście? Opcji jest naprawdę mnóstwo! 
 • Brak określonego stylu – wszystko zależy od Pary Młodej 

Wady korzystania z namiotu: 

 • Więcej spraw do załatwienia we własnym zakresie – w tej sytuacji nie ma kompleksowej obsługi uroczystości przez salę, z większością spraw trzeba sobie poradzić na własną rękę  
 • Dość wysoka cena.. po podliczeniu wszystkich kosztów: wynajęcie namiotu (samo w sobie  
  nie jest zbyt drogie) dodatkowo wynajęcie terenu, cateringu, zaplecza sanitarnego  
 • Określona pora roku – zimowy ślub odpada, tak samo, jak deszczowy, a jesienią i wiosną może się zdarzyć, że potrzebne będzie dodatkowe ogrzewanie namiotu 

Zorganizowanie wesela w namiocie nie jest więc takie niemożliwe i trudne do zrobienia. Rozpoczynając od dobrego planu, wyszczególnienia aspektów, którymi trzeba się zając wystarczy tylko trzymać się terminów. Klimat takiej uroczystości na pewno wyróżni się na tle innych, a we wspomnieniach gości zostanie na długie lata. 

Jullietta

wypożyczalnia namiotów
Agnieszka Fajna

Opublikowano

w

przez