Sztućce na wesele, dlaczego stają się coraz modniejsze?

Z każdym rokiem narzeczeni poświęcają coraz więcej uwagi procesowi wyboru dekoracji ślubnych, skupiając się na poszczególnych detalach. Zwłaszcza, gdy mówimy o aranżacji stołu, gdzie goście bez wątpienia spędzą najwięcej czasu.

Sztućce, ale które?

Jedno z ostatnich badań Uniwersytetu Oksfordzkiego ujawniło, że na nasze postrzeganie smaku potraw duży wpływ mają używane przez nas sztućce. To, w jaki sposób odbieramy jedzenie, jest doświadczeniem wielozmysłowym, które zależy również w w pewnym stopniu od jakości, kształtu i tekstury sztućców, jakie wybierzemy.

zastawa stołowa
Czarne sztućce są obecnie w trendzie

Komuś może się wydawać, że sztućce nie za bardzo należą do grupy przedmiotów dekoracyjnych, przecież są tylko elementem zastawy stołowej i mają ograniczone funkcje oraz kształty. Jednak nie zapominajmy, diabeł – jak zwykle – tkwi w szczegółach. Oryginalne sztućce są jednym z tych elementów, które sprawiają, że stoły weselne nabierają uroku i wyjątkowości.

Sceny jak z filmów, czyli co do czego?

Istnieje wiele rodzajów sztućców, które różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz przeznaczeniem. Przy kilkudaniowym menu na weselu oprócz standardowych sztućców do dań głównych często goście dostają sztućce do przystawek, masła, ryb, deserów oraz kawy lub herbaty.

Do standardowych sztućców, czyli tych do dań głównych, zaliczamy łyżkę, widelec oraz nóż. Wszystkie mają tę samą wysokość. Sztućce do przystawek są nieco mniejsze, niż te do dań głównych, są to zazwyczaj widelec i nóż.

Savoir vivre, czyli uwaga na sztućce

Widelce zawsze są umieszczane po lewej stronie talerza, z tym, że ten do dania głównego będzie się znajdował najbliżej do talerza. Pomiędzy sztućcami do dań głównych oraz tych do przystawek, może się znaleźć widelec do ryb. Widelec ten posiada trzy szeroko rozstawione ząbki oraz jest krótszy od widelca do przystawek. Przy jedzeniu ryb używa się również charakterystycznego noża, nieco przypominającego łopatkę do ciasta.

Po prawej stronie talerza tradycyjnie się układa noże oraz łyżkę do zupy i łyżeczkę do herbaty lub kawy. Sztućce do ciast i deserów raczej nie da się pomylić z innymi. Są to łyżeczka i widelczyk, które znajdują nad talerzem, przy czym łyżeczka musi być powyżej widelczyka.

Dekoracjami stołów są również sztućce

W kontekście wesela istnieją dwie główne koncepcje aranżacji zastawy stołowej i naczyń: formalna i nieformalna. Aranżacja formalna nadaje się na klasyczny ślub, uroczyste przyjęcie z wystawnym bankietem. W tym przypadku na stole weselnym muszą się znaleźć wymienione wyżej: trzy widelce (do sałatki, ryby, dania głównego), dwa noże (do ryby i dania głównego), łyżka do zupy, widelczyk i łyżeczka do deseru, oraz ewentualnie talerz do chleba z nożem do masła.

Nieformalne nakrycie stołu weselnego wymaga od organizatorów uroczystości mniej skrupulatności. Odpowiednia casualowa wersja aranżacji stolu sprawdzi się na kameralnym lub plenerowym weselu w gronie rodziny i przyjaciół. W tym przypadku sztućce mogą się znajdować bezpośrednio na talerzu przepięknie związane wstążką lub nawet serwetką albo zostać umieszczone w przeznaczonej na to kieszonce.

Które sztućce wybrać?

Każde wydarzenie ma swój motyw przewodni i dobór odpowiednich sztućców, które będą pasować do wystroju imprezy, jest kluczowym. Nie musimy więc korzystać ze standardowej opcji klasycznych srebrnych sztućców. Zależnie od wybranego stylu wesela mogą to być sztućce w stylu modern albo vintage, z perłowymi, drewnianymi uchwytami, minimalistyczne lub suto udekorowane, matowe lub lśniące, złote, miedziane, białe, czarne, a nawet kolorowe – najważniejsze, żeby były w harmonii i spójności z pozostałą kompozycją.

Wybór stylu i koloru sztućców uważamy za zadanie należące do przyjemnych, jednak kolejny etap – czyli szukanie odpowiedzi na pytanie skąd takie sztućce wziąć, już jest zdecydowanie trudniejsze. Najczęściej lokale nie posiadają sztućców albo oferują jeden standardowy, klasyczny zestaw, więc gdy chcemy ten element zastawy stołowej spersonalizować, musimy poradzić sobie sami.

Odwieczne pytanie – kupić czy wynająć?

Cena zakupu jednego kompletu sztućców (3-5 elementów) dobrej jakości ze stali nierdzewnej albo platerowanych wynosi od 50 do 300 zł, więc tę kwotę musielibyśmy wydać na wyposażenie w sztućce jednego gościa. Nie wspominamy tutaj nawet o koszcie zakupu sztućców w pełnym zestawie lub srebrnych bo jest zbyt przerażający.

Istniej jednak perfekcyjne rozwiązanie w postaci wypożyczenia sztućców na wesele. Wynajem zestawu sztućców dla jednej osoby (do 9 elementów) średnio kosztuje ok. 5-20 zł, a więc ok. 10 razy mniej niż zakup. Do tego kosztu może również zostać doliczony koszt wyczyszczenia sztućców po wypożyczeniu. Opcja ta jest sposobem na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy oraz nie będzie wymagała dalszego magazynowania dużej ilości sztućców, jak byłoby w przypadku ich zakupu.

dekoracje stołów
Podtalerze i sztućce to doskonałe dekoracje stołów

Obecnie każdy mały detal w aranżacji wesela odgrywa niesamowicie ważną rolę, tym bardziej tak istotny element jak sztućce. Pamiętajmy, że sztućce są elementem intymnym i przemawiają do wielu zmysłów: goście będą nie tylko patrzeć na nie, ale również ich dotykać i nimi jeść. Podsumowując – wybór najlepszych z możliwych sztućców ma ogromny wpływ na ogólne wrażenia z imprezy.

Julia

Łukasz Kosior

Opublikowano

w

przez

Tagi: