polski ślub symboliczny

Organizacja ślubu humanistycznego w 10 krokach

Od kilku lat ślub humanistyczny (zwany również symbolicznym)  zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie wśród młodych par. Nic dziwnego ponieważ jego formuła stawia na emocje i personalizację przebiegu zaślubin. Dzień ślubu z uwagi na swoją wyjątkowość to idealne wydarzenie w życiu, które zasługuje na wszystko to co najlepsze.

Podpowiadamy jak w kilku prostych krokach, zorganizować  niepowtarzalną uroczystość zaślubin, pełną emocji i dopiętą na ostatni guzik.

Kiedy zacząć organizację ślubu humanistycznego?

Bierzecie ślub?! Gratulacje! Kiedy emocje po zaręczynach powoli zaczną opadać, warto zacząć planować Wasz Wielki Dzień. Niezależnie czy myślicie o ślubie jeszcze w bieżącym roku uczy za rok lub dwa lata, dobrze jest zrobić pierwszy krok. Jeśli do daty ślubu pozostało mniej niż rok to przyda się przyspieszyć przygotowania tak aby zdążyć ze wszystkim na czas a przy tym nie musieć chodzić na kompromisy. Jeśli Wasz ślub ma odbyć się co najmniej za rok to na początku skupcie się na najważniejszych zadaniach a resztę rozłóżcie w czasie.

krzesla rustykalne
Fot. RED FERN STORY Ślub humanistyczny w plenerze

Od czego zacząć organizację ślubu humanistycznego?

Ponieważ ślub symboliczny  (do czasu gdy nie jest łączony ze ślubem cywilnym) nie wymaga realizacji formalności, nie musicie martwić się o żadne dokumenty. Od samego początku możecie poświęcić się przyjemnym aspektom organizacyjnym, takim jak:

Wybranie daty ślubu

Jest wiele sposobów na to by wybrać datę ślubu. Jednym z nich jest rocznica – czy to rocznica Waszego poznania, pierwszego pocałunku czy daty zaręczyn. Teraz trzeba to jeszcze skonfrontować z kalendarzem (sprawdzając czy dzień ślubu wypadnie faktycznie w weekend czy jednak w tygodniu i czy data odpowiada Wam pod kątem pory roku). Dobrymi terminami na ślub są długie weekendy oraz daty, które łatwo zapamiętać jak np. 22.01.22, 22.04.22, 22.07.22, 22.10.22,12.12.22.

Jeśli do organizacji ślubu podchodzić od czysto ekonomicznej strony to datę ślubu można celowo wybrać w tygodniu i być może przesunąć w czasie (za rok lub dwa lata aby móc zgromadzić odpowiednie oszczędności).

Stworzenie wstępnej listy gości

Przygotowanie listy gości dobrze jest poprzedzić pytaniem o to czy Wasza uroczystość ma mieć charakter kameralny czy też planujecie wydarzenie na kilkadziesiąt a może nawet kilkaset osób?  Liczba gości w dużym stopniu determinuje kilka ważnych aspektów organizacyjnych, takich jak budżet oraz miejsce uroczystości.

Znalezienie miejsca na ślub

Ponieważ ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu, możecie puścić wodze fantazji. Komfortowym rozwiązaniem będzie miejsce, nieopodal którego planujecie przyjęcie weselne. Ale nie musi to być wyznacznik w poszukiwaniu miejsca na ślub symboliczny, szczególnie jeśli marzycie o ślubie tylko we dwoje. Wybrane przez Was miejsce na ślub, w duże mierze będzie determinowało kwestię stylu uroczystości. Przemyślcie zatem ten temat zanim dokonacie rezerwacji.

Więcej o stylach ślubów humanistycznych przeczytacie na zaprzyjaźnionym blogu slubsymboliczny.pl/blog

Wysłanie zaproszeń na ślub

Niezależnie czy planujecie ceremonię dla dużej liczby gości czy dla najbliższych, w dobrym tonie jest wysłać zaproszenia na ślub. Najczęściej zaproszenia wysyłane są nie wcześniej niż 6 a nawet 3 miesiące przed ślubem. Wynika to z faktu, że w takim terminie para młoda otrzymuje potwierdzenie daty i godziny ślubu od urzędnika lub księdza. Decydując się na ślub symboliczny, nie jesteście związani tymi formalnościami a zatem zaproszenia mogą zostać wysłane wcześniej.

W zaproszeniu należy podać wszelkie niezbędne szczegóły uroczystości takie jak data, godzina i lokalizacja ślubu. Dodatkowo możecie przekazać informacje o planowanym stylu uroczystości (dress code), przebiegu obchodów (np. rozpoczęcie uroczystości aperitifem poprzedzającym ślub) i o sprawach strickte organizacyjnych jak np. transport czy nocleg dla gości.

Jeśli uroczystość planujecie z dużym wyprzedzeniem to pomyślcie o tzw. prośbie o rezerwację terminu ślubu (save the date). Wysłanie save the date (które  z reguły zawiera wyłącznie  informację o dacie ślubu) z dużym wyprzedzeniem pozwoli zaproszonym gościom, zaplanować udział w Waszym ślubie tak by inne wydarzenie z nim nie kolidowały (urlop, inny ślub itp.).

Zaproszenie lub save the date to dla gości pierwsza informacja o Waszym ślubie. Warto aby już od tego momentu zadbać o spójność stylistyczną.

Rezerwacja terminu wykonawców usług ślubnych

Znając datę ślubu i planowane miejsce zaślubin, nie zwlekajcie z rezerwacją terminu wszystkich, niezbędnych wykonawców takich jak: Mistrz Ceremonii Ślubnych, fotograa, filmowiec, oprawa muzyczna, florysta, wizażystka i fryzjer. Niektóre agencje ślubne, zajmujące się organizacją ślubów symbolicznych, pomogą Wam w rezerwacji wykonawców usług ślubnych. Proces ten przebiegnie sprawnie i efektywnie. Korzystając z pomocy agencji możecie być pewni, że zarekomendowani wykonawcy to profesjonaliści w swojej dziedzinie. Pomoc agencji będzie tym bardziej przydatna jeśli do dnia Waszego ślubu pozostało niewiele czasu. W bazie agencji jest z reguły spora liczba sprawdzonych i zaufanych usługodawców z różnych regionów kraju.

ślub humanistyczny
Fot. RED FERN STORY Mistrz ceremonii ślubnych

Wybór garderoby ślubnej i dodatków

Rozpoczęcie poszukiwań sukni ślubnej dobrze jest rozpocząć najwcześniej na około rok przed datą ślubu. Trendy ślubne zmieniają się z roku na roku dlatego nie warto zaczynać tego procesu wcześniej. Nie warto go również zostawiać na koniec ponieważ czas oczekiwania na niektóre suknie ślubne to minimum 8 miesięcy. A wiadomo, że suknia ślubna wymaga przymiarek zanim zabierzemy ją ze sobą do domu.

O garniturze do ślubu warto zacząć myśleć na ok 6 miesięcy przed ślubem. Jeśli przy pierwszym podejściu pan młody nie znajdzie nic w czym czułby się i wyglądał dobrze (np. z uwagi na specyfikę swojej sylwetki), powinien skorzystać z usług krawca. Garnitur szyty na miarę lepiej sprawdzi się niż gotowy garnitur poprawiany do sylwetki. Niestety najczęściej poprawki nie są wstanie zapewnić idealnego kroju. Dobór dodatków do garderoby ślubnej nie rzadko stanowi nie lada wyzwanie. Niektóre panny młode szybciej znajdują tą jedyną, wymarzoną suknię ale znalezienie do niej odpowiednich butów spędza im sen z powiek.

Opracowanie scenariusza ślubu humanistycznego

Ustalenie przebiegu zaślubin rozpocznijcie nie później niż na 3 miesiące przed datą ślubu.  Prace nad scenariuszem to kilkuetapowy proces, w miarę postępu, którego powstawać będzie spersonalizowane wydarzenie.  Na początku Mistrz Ceremonii przedstawi Wam wstępną propozycję, która będzie stanowiła punkt wyjścia do wypracowania indywidualnego scenariusza.  W czasie kontaktu z Mistrzem Ceremonii zostaniecie poproszeni o kilka informacji i decyzji. Nie wahajcie się zadawać pytań i szukać indywidualnych rozwiązań. Ślub humanistyczny to ceremonia o Was i dla Was a zatem powinna być spersonalizowana.

Ślub humanistyczny to ceremonia o Was i dla Was a zatem powinna być spersonalizowana.

Finałowy scenariusz ślubu to nierzadko opracowanie obejmujące wiele stron A4. I choć scenariusz ten dotyka wielu tematów, nie ograniczając się tylko do treści przemów, warto pozostawić kilka punktów, które będą dla Was stanowiły miłe zaskoczenie w dniu ślubu.

Opracowanie  indywidualnej przysięgi małżeńskiej

Złożenie indywidualnej przysięgi małżeńskiej to jeden z najważniejszych etapów ceremonii symbolicznej. W odróżnieniu od oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, składanego przed urzędnikiem, w czasie ślubu humanistycznego przyszli małżonkowie obiecują sobie ….. no właśnie obiecują sobie to co naprawdę chcą obiecać. I najważniejsza w tym jest autentyczność. Skoro ślub symboliczny nie pociąga za sobą skutków prawnych a więc znaczenie mają tylko wypowiedziane słowa przysięgi powinny zatem one płynąć prosto z serca. Często na ślubie humanistycznym usłyszymy, że pary obiecują sobie przyjaźń, akceptację, zaufanie ale także wspólne, leniwe poranki, choć jeden powód do śmiechu dziennie czy niezależnie od zmęczenia zawsze znalezienie czasu na wspólną rozmowę. Na pewno nie zdziwi Was to, że im więcej zaangażowania w pisaniu indywidualnej przysięgi małżeńskiej tym więcej wzruszeń i szczęścia w czasie ceremonii. Dlatego sugerujemy aby napisanie przysięgi zacząć na długo przed ślubem i dać sobie czas na dotarcie do najgłębszych emocji i na własne przemyślenia.

Zamówienie obrączek i rekwizytów do dodatkowego rytuału ślubnego

Tradycyjnym rytuałem, który każdy z nas kojarzy ze ślubem jest wymiana obrączek. Czy obrączki potrzebne są na ślubie humanistycznym? Nie są. Nie są również niezbędne na ślubie cywilnym (bez wymiany obrączek Wasz ślub będzie miał moc prawną o ile złożycie stosowne oświadczenia w obecności urzędnika i świadków). Ale tak wszyscy przywykliśmy do tego rytuału, że rzadko kiedy zdarzają się śluby bez wymiany obrączek. Jeśli zatem planujecie wymienić się obrączkami na ślubie symbolicznym, to warto zainteresować się tym tematem nie później niż  4 miesiące przed ślubem. Szczególnie gdy chcecie aby obrączki miały personalizowany grawer.

Dodatkowy rytuał ślubny może zastąpić lub uzupełnić wymianę obrączek. Do najpopularniejszych rytuałów należą np. rozpalenie świecy jedności, wiązanie dłoni, łączenie kolorowych piasków. Aby zrealizować rytuał dodatkowy będziecie potrzebowali niezbędnych rekwizytów, stosownym do wybranego rytuału. Czyli będą to na pewno świece i świeczniki lub szarfa lub piaski i naczynia na piaski. Zanim zakupicie niezbędne rekwizyty skonsultujcie temat z Mistrzem Ceremonii. Niektóre agencje ślubne pomogą Wam w organizacji odpowiednich rekwizytów aby np. nie okazało się, że naczynia na piaski są za małe lub za duże.

ślub humanistyczny
Fot. RED FERN STORY Rytuały ślubne

Omówienie przebiegu zaślubin z bliskimi

Aby wszyscy uczestnicy ślubu, zaangażowani w przebieg ceremonii czuli się komfortowo, wiedząc co, gdzie, jak i kiedy ma się odbyć, zalecamy omówienie finalnego scenariusza. Niekoniecznie potrzebujecie próby ślubu aby wszyscy byli przygotowani ale krótkie przedstawienie kolejności wydarzeń i skrótu jak będą one wyglądały, pozwoli na większy luz w czasie ceremonii. Zachęcamy Was również do przekazania bliskim (szczególnie świadkom i osobom, które mają jakiekolwiek zadania w czasie ślubu) informacji o możliwości spotkania z Mistrzem Ceremonii tuż przed ślubem. Mistrz Ceremonii przyjeżdża na miejscu zaślubin z odpowiednim wyprzedzeniem i na miejscu może poinstruować najbliższych o przebiegu poszczególnych wydarzeń. Gdyby jednak okazało się, że nie dojedzie do spotkania z Mistrzem Ceremonii przed ślubem, możecie być spokojni, że wszystko i tak potoczy się prawidłowo. Jednym z zadań Mistrza Ceremonii jest bieżące instruowanie wszystkich uczestników tak aby każdy wiedział kiedy wstać czy co za chwilę ma nastąpić. W czasie zaślubin Mistrz Ceremonii jest jak konferansjer na weselu.

ślub symboliczny
Fot. RED FERN STORY ślub humanistyczny

Zachowajcie jak najwięcej żywych wspomnień ze ślubu humanistycznego

Po zaślubinach sugerujemy abyście złożycie wszystkie ślubne pamiątki (w tym koniecznie Wasze przysięgi małżeńskie, zaproszenie, rekwizyty itp. ) i zachowali je aby za kilka lat przywrócić niezwykłą atmosferę dnia ślubu. Ślub humanistyczny to ceremonia dla emocji i o emocjach. Niech zatem będą w Was żywe jeszcze długie lata po ślubie!

Ślub humanistyczny to ceremonia dla emocji i o emocjach.

Niech zatem będą w Was żywe jeszcze długie lata po ślubie!

Planując przyjęcie weselne po zaślubinach, konieczne będzie znalezienie: obiektu, firmy cateringowej, przygotowanie papeterii na dzień ślubu. A także zadbanie o oprawę muzyczną na wesele i atrakcje dodatkowe. Organizacja wesela to znacznie bardziej skomplikowany proces organizacyjny. Szczególnie gdy planujecie przyjęcie dla dużej liczby gości albo Wasza uroczystość będzie miała międzynarodowy charakter. W takiej sytuacji dobrze jest rozważyć pomoc ze strony Wedding Plannera.

Autorka: Karolina Ostachowicz, Wedding Plannerka oraz Mistrz Ceremonii Ślubnych

Łukasz Kosior

Opublikowano

w

przez