candy bar ze staroci

Dekoracje po babci – jak można je zaaranżować w dekoracjach swojego wesela?

Babcie i dziadkowie to skarbnica doświadczeń, historii, ciepłych słów, ale także… ponadczasowych mebli i elementów wystroju. To właśnie u nich na strychu można znaleźć naprawdę wyjątkowe przedmioty, które aby zyskać drugie życie potrzebują jedynie odrobiny czasu, uwagi, ale przede wszystkim pomysłu. Takie cuda można oczywiście wykorzystać przy urządzaniu domowego wnętrza, ale dlaczego nie skorzystać z nich przy okazji dekorowania sali weselnej? W ten sposób nie tylko zyskamy oryginalny element wystroju, przyczynimy się do życia zgodnie z zasadą zero waste, ale także sprawimy nieopisaną radość babci i dziadkowi. Dla nich to, że wykorzystamy starą, nieużywaną od lat maszynę do szycia czy stojący latami w piwnicy kredens to najpiękniejszy możliwy prezent od rozpoczynającej nową drogę życiową wnuczki czy wnuczka.

stary kreden jako dekoracja weselna
Starocie z piwnicy babci to super pamiątka i dekoracja

Lata młodości babć i dziadków obecnych par młodych to jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie czy sztuce użytkowej. Przy wielu ważnych, stresujących sytuacjach życiowych często z sentymentem wracamy do bezpiecznych wspomnień z dzieciństwa, z ciepłego domu dziadków. Należą do nich zarówno urządzanie pierwszego własnego wnętrza, jak i oczywiście dobieranie dekoracji na najważniejszy dzień w życiu, jakim jest ślub. Takie ponadczasowe elementy z babcinego strychu potrafią sprawić, że aranżacja strefy odpoczynku, słodkiego stołu czy miejsca do zdjęć stworzy niesamowity klimat, doda uroku i zapewni piękne wspomnienia. Charakter takich dekoracji określany też bywa mianem shabby chic – popularnego w latach 90-tych głównie w Stanach Zjednoczonych stylu bazującego na podniszczonych, sfatygowanych elementach wystroju. Obecnie to określenie na tyle weszło w krew branży ślubnej, że naturalne jest aranżowanie uroczystości w tym niezwykłym klimacie sprzed lat.

Wybierz swój unikalny styl i biegnij na strych babci!

Podstawowe pytania przy rozważaniach nad uroczystością w tym vintage, rustic czy też retro lub shabby chic brzmią: jakie dekoracje wybrać oraz jak je zaaranżować? Takie wiekowe elementy najbezpieczniej oczywiście zestawić z miejscem, które również jest w klimacie vintage czy retro, ale przecież nikt nie powiedział, że nie można zaryzykować z bardziej nowoczesnym otoczeniem. Coraz częściej wesela nie bazują już na jednym, stałym klimacie. Zamiast tego łączonych jest kilka, na pierwszy rzut oka nawet niepasujących do siebie stylów, które dopiero po zestawieniu ze sobą dają prawdziwy efekt wow.

Jak zrobić candy bar ze starych mebli?

Candy Bar w wypożyczalni dekoracji

Detale, jakich warto użyć przy tworzeniu aranżacji ślubnych w stylu vintage czy shabby chic to przede wszystkim elementy wystroju i dekoracje noszące na sobie ślady upływającego czasu. Spośród mebli warto wybrać drewno zarówno to klasyczne, naturalne, jak i odnowione i odmalowane np. na biało. Sprawdzą się też wszelkiego rodzaju meble z wikliny – może być również pomalowana na biało – zestawione z miękkimi siedzeniami. W ramach dodatków przy Candy Barze idealne będą więc wiklinowe kosze, drewniane skrzynki czy porcelanowe, a nawet ceramiczne naczynia w kwiatowy wzór. Dopełnią one spójnego, ciepłego klimatu. Ważnym składnikiem takiego wesela jest prawdziwie wiekowa dekoracja, która naprawdę przyciągnie uwagę. A może nią być wiele ciekawych sprzętów. Leciwa maszyna do szycia przepięknie posłuży jako element wystroju, a połączona z blatem, jako m.in. podstawa pod księgę gości. Zabytkowy niemal już magiel, który każda babcia wspomina z mieszanką sentymentu i zmęczenia sprawi, że Candy bar nie będzie już zwykłym miejscem do wyeksponowania słodyczy, a zamieni się w piękną przestrzeń sprzed lat. Wystarczy dodać polne kwiaty do dekoracji w delikatnej oprawie.

Równie piękne wrażenie sprawi nieużywana od lat maszyna do pisania czy zapomniany już aparat fotograficzny, który zajmuje honorowe miejsce w pokoju dziadka. Klimat wesela zdecydowanie uświetni ciepłe, nawet romantyczne światło i to w sporej ilości, tak więc idealne będą świeczniki mosiężne czy wykonane za pomocą techniki postarzanego złota. Ramy dekoracyjne, których możemy użyć zarówno do przedstawienia planu stołu, menu czy zaaranżowania strefy do zdjęć mogą być w tym samym stylu, co świeczniki lub z innej strony – wzorować się na dawnych ramach okien czy obrazów.

Prosta spraw, wystarczy chcieć

Stworzenie wyjątkowego klimatu z wykorzystaniem wiekowych elementów wystroju nie jest więc bardzo skomplikowanym, a tym bardziej kosztownym zadaniem. Wystarczy do tego właściwie pomysł i odpowiednia ilość czasu na babcine opowieści przy okazji wizyty na strychu czy w piwnicy.

Julia

Łukasz Kosior

Opublikowano

w

przez

Tagi: