Co jest czym? Zaproszenia ślubne, zawiadomienia idt. cz.3

Jak już było wspomniane trzecia część cyklu „Co jest czym?” poświęcona będzie podziękowaniom dla gości. Czy są one w ogóle potrzebne, jakie są ich rodzaje i co z nimi robić, jeśli już się na nie zdecydujemy?

„Szczęście smakuje najlepiej w gronie rodziny i przyjaciół” – ktoś, kto wypowiedział te słowa miał rację i oddał w nich to jak wielkie znaczenie ma obecność najbliższych w jednym z Najszczęśliwszych Dni w Życiu. Dlatego właśnie tym wszystkim, którzy przyszli dla nas uczcić ten dzień powinniśmy choć w symboliczny sposób podziękować. Zwyczaj ten wcale nie jest nowy. Tradycja polska wyraźnie wskazuje, że Młodzi nie tylko powinni wielokrotnie, z odpowiednim szacunkiem i w odpowiedniej, szykownej formie zapraszać wszystkich gości, ale także podziękować im za przybycie, prezenty i szczere życzenia.

Obecnie rynek oferuje mnóstwo sposobów na podziękowania dla gości. Najtańszym i najprostszym z nich są drobne upominki stawiane przy talerzach gości już przed uroczystym obiadem. Mogą to być malutkie pudełeczka lub woreczki, w których Młodzi ukryją drobną słodycz, pralinkę w kształcie serduszka, małego aniołka lub bardziej tematycznie – pierniczek, piłeczka golfowa lub jakiś inny symbol Pary Młodej. Upominek taki kosztuje wraz z opakowaniem ok. 2,50-4,50 zł/szt. Dużym plusem jest to, że firmy produkujące zaproszenia ślubne zwykle oferują takie pudełeczka do kompletu, dzięki czemu całość dekoracji i motywu przewodniego będzie spójna i idealnie dopasowana.

Kolejnym sposobem na podziękowanie naszym gościom jest rozesłanie zdjęcia (zdjęć) lub zestawu płyt ze zdjęciami i filmem po ceremonii. Niekiedy niestety problemem technicznym są wydłużające się terminy dostarczenia materiałów przez fotografa, czy kamerzystę, a przecież podziękowania takie powinny nastąpić w ciągu dwóch tygodni. Jest to także dość drogie rozwiązanie. Kopie filmów i zdjęć oraz wysyłka może kosztować nawet 6-12 zł/kpl. Jednakże rozsyłamy jeden komplet na rodzinę, zwykle na dwie osoby, co rozkłada te koszty. W dobrym tonie jest również symbolicznie rozesłać takie podziękowanie, w skromniejszej formie jednego zdjęcia, firmom obsługującym nasz ślub i wesele oraz osobom, które nie przybyły na wesele, jednakże nadesłały prezenty i telegramy.

Często te dwie metody się łączy lub miksuje. Przykładowo – możemy postawić pudełeczka przy talerzach, a osobom, które nie mogły przybyć wysłać podziękowania listowne z pamiątkowym zdjęciem.

Niestety Pary Młode po ślubie, kiedy ochłoną z emocji i przeżywają swoje pierwsze małżeńskie tygodnie, zapominają o podziękowaniach lub porzucają takie plany. Nie róbmy w ten sposób. Wówczas albo podziękujmy już w dzień ślubu poprzez drobne upominki przy talerzach, jeśli obawiamy się, że po weselu nie będziemy mieli do tego głowy, albo zlećmy jakiejś firmie z góry wykonanie okładek na podziękowania – zdjęcia lub wydruk płyt. Kiedy za usługę będziemy mieli już zapłacone, choć częściowo, nie będzie już odwrotu 🙂

Szczególne podziękowania należą się rodzicom, czasem Pary dziękują także dziadkom, chrzestnym oraz świadkom. Tutaj podczas ceremonii wyróżniamy to szczególne grono wyjątkowym upominkiem. Zawsze eleganckim rozwiązaniem są kwiaty, ale można także podarować album na zdjęcia, dyplom, ramkę pamiątkową lub laurkę. Dobry pomysł na podziękowania dla rodziców to także ramka na zdjęcie (elektroniczna lub tradycyjna) lub voucher na relaksujące wczasy.

To wciąż jeszcze nie koniec naszego cyklu „Co jest czym?” Zapraszamy do śledzenia dalszych części artykułu.

—————————————————-
Przeczytaj też:
Co jest czym? Zaproszenia ślubne, zawiadomienia idt. cz.1

Łukasz Kosior

Komentarze

Dodaj komentarz