15 podpowiedzi, jak zorganizować wesele w ogródku u rodziców

Może organizacja przyjęcia weselnego w ogrodzie rodzinnego domu nie od zawsze była Twoim marzeniem, jednak jest to wspaniały pomysł na aranżację uroczystości ze snów. Daje ona niepowtarzalne uczucie, że jest to jeszcze bardziej osobisty dzień, sprawia, że jest jeszcze bardziej Twój.

Bliskość Twojego domu – własnego miejsca na ziemi – zapewnia poczucie indywidualności i na pewno jest oryginalnym sposobem na uczczenie tego wyjątkowego dnia. Nie martw się, że przez domowe okoliczności uroczystość nie będzie tak wyniosła i elegancka, jak zaplanowałaś. Możliwości, kiedy jesteś u siebie są tak naprawdę jeszcze większe i jeszcze bardziej nieograniczone. To właśnie swoboda, jaką zapewnia organizacja uroczystości w domowych warunkach jest często głównym powodem, dla którego pary młode decydują się na ten krok. Pamiętaj, że wybór takiego miejsca nie jest ograniczeniem a szansą na nowe pomysły

Jest jednak kilka elementów, na które koniecznie warto zwrócić uwagę urządzając wesele w domu rodzinnym:

Przyjęcie weselne w ogrodzie dekoracje

Mając więcej swobody i zapewne więcej pomocników przy organizacji skup się na szczegółach – możesz z pomocą mamy, siostry czy przyjaciółki wykonać własne dekoracje czy papeterię – będzie to zgodne z domowym klimatem, a wam da chwilę odprężenia we własnym, bliskim gronie.

Klimat

Aby całość wyglądała mniej kameralnie, a bardziej klimatycznie postaw na bogate oświetlenie – girlandy świetlne nad stołami czy małe lampki owinięte na drzewach w ogrodzie dodadzą Twojemu weselu klimatu.

Bliżej ekologii

Pamiętaj, że po takiej uroczystości sprzątanie będzie na Twojej głowie – warto przede wszystkim odpowiednio wcześnie zorganizować sobie pomocników i zaplanować, jak zminimalizować trudne do uprzątnięcia elementy. Zamiast konfetti na przywitanie nowożeńców możesz wykorzystać suszone kwiaty, które będą mogły pozostać w ogrodzie na długo po uroczystości nikomu nie przeszkadzając.

ślub humanistyczny
Fot. RED FERN STORY Rytuały ślubne

Wykorzystaj to, co masz

Wesele we własnym miejscu na ziemi pozwala na powrót do dzieciństwa i tego, do czego kochasz wracać. Jeśli dom znajduje się w górach – niech wystrój odnosi się do górskiej przestrzeni, jeśli masz za oknem jezioro dobrze sprawdzi się nieco mniej formalna uroczystość. Las koło domu zawsze był Twoim ulubionym miejscem? Pozwól mu odegrać ważną rolę w tym wyjątkowym dniu i wykorzystaj to, co daje Ci natura.

Niech niczego nie zabraknie

Mając w planie zatrudnienie profesjonalnego barmana czy chcąc otworzyć ogrodowy open bar przygotuj się na to, aby niczego nie było za mało. W trakcie wesela nikt nie będzie miał czasu, żeby uzupełnić zapasu alkoholu czy napojów. Przy tego rodzaju przyjęciu to Ty przed rozpoczęciem imprezy musisz mieć pewność, że wszystkiego będzie akurat dla gości na całą noc zabawy.

Brak ograniczeń przy wyborze menu

Dzięki temu, że nie musisz korzystać z odgórnych propozycji lokalu masz zdecydowanie większe możliwości. Bez najmniejszego problemu możesz zdecydować się na przekąski z ulubionego food trucka czy ukochane wypieki z lokalnej cukierni. Nie jesteś zależna od szefa kuchni, to świetne urozmaicenie.

Intymność przygotowań

Dorastałaś w tym miejscu, a teraz tu wypowiesz to najważniejsze „tak” w Twoim życiu. Czy nie byłoby idealnie przygotowywać się do roli panny młodej tam, gdzie wszystko się zaczęło? Oprócz tego, że doda to wzruszeń zarówno Tobie, jak i Twoim rodzicom, ułatwi także cały proces przygotowań. Nie będziesz musiała martwić się czasem poświęconym na drogę i jakimikolwiek ewentualnymi opóźnieniami.

Luksus wnętrza na zewnątrz

Własne podwórko zapewnia możliwość wprowadzenia wyjątkowych stref chillout. Wygodne sofy z domowego salonu na czas tej niesamowitej nocy mogą zostać przeniesione na trawę, aby stworzyć klimatyczne miejsce do dla gości, którzy będą chcieli odetchnąć podczas zabawy.

Przestrzeń dla rozrywki w innym wydaniu

Na własnym podwórku dysponujesz większą ilością miejsca, jak również zdecydowanie większą swobodą działania. Nie wszyscy goście przetańczą całą noc, nie wszyscy przesiedzą przy stole. Możesz wyjść z oryginalną alternatywną dla jednych i drugich – wykorzystaj gry plenerowe. Jest ich cała masa, a każda zaskakuje wyjątkowym efektem końcowym i dodatkową formą zabawy.

Elementy do ukrycia

Możliwe, że nie wszystko, co znajduje się w otoczeniu Twojego domu będzie pasowało do klimatu uroczystości. Jeśli znajdziesz elementy, które koniecznie chciałabyś zakryć możesz do tego wykorzystać tła do prezentacji z waszych zdjęć, które za pomocą rzutnika wyświetlisz i dodasz romantyzmu. Dobrze sprawdzi się też ścianka, która jak na czerwonym dywanie skłoni gości do pozowania, a Tobie zapewni niezapomnianą pamiątkę.

Pozwól na szaleństwo

Kiedy jedyną formą, do której musisz się dostosować jest otaczająca Cię natura naprawdę tylko niebo jest granicą. Możesz zaszaleć z doborem odważnych kolorów i nieszablonowych elementów dekoracji, przecież nic Cię nie ogranicza!

Zaaranżuj przestrzeń

Bywa i tak, że duża, nieograniczona przestrzeń ogrodu staje się utrudnieniem, goście nie wiedzą, gdzie kończy się teren ceremonii a gdzie zaczyna impreza. Dla takiej przeszkody również mamy rozwiązanie – uzyskanie efektu rozbicia miejsca na dwie części nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – wystarczy przegroda w postaci drewnianej ścianki czy pergoli udekorowanej w klimacie uroczystości i już wiadomo, gdzie odbywa się, jaka część uroczystości.

Indywidualne napoje

W przydomowej przestrzeni świetnie sprawdzą się małe, jednorazowe butelki z szampanem, winem czy piwem – każdy gość będzie dysponował swoim napojem a dla Ciebie zostanie mniej resztek do wylania i sprzątania – nie zawsze przecież każda butelka alkoholu zostaje wypita do końca a im mniejsza porcja, tym łatwiej ją wykończyć.

candy bar ze staroci
Candy Bar ze starego stolika

Taniec, taniec i jeszcze raz zabawa

Goście tańczący na trawie oznaczają nie tylko dyskomfort dla nich, ale również szkody dla trawnika a tego, jak wiadomo chciałabyś uniknąć. Mając w ogrodzie taras czy patio masz idealne miejsce do stworzenia parkietu! Jeśli takiego miejsca brak, możesz ułożyć parkiet jednorazowy z desek tarasowych czy drewnianych bloczków. Ważne, żeby był stabilny, chcesz przecież uniknąć wszelkiego rodzaju wypadków!

Wyjątkowy pokój do odpoczynku

Dysponując dużą przestrzenią możesz zaaranżować oryginalną strefę chillout, w której goście odpoczną i wyciszą się w trakcie zabawy. Idealnym pomysłem na stworzenie takiego miejsca będzie wykorzystanie altanki, którą możesz udekorować eleganckim, zwisającym materiałem tworząc tym samym wydzielone, intymne miejsce do nieco cichszych rozmów i chwili relaksu.

Wesele w ogrodzie nie musi być mniej widowiskowe niż te w eleganckich salach. Takie rozwiązanie pozwala Ci zaaranżować wyłącznie pod siebie nieograniczoną przestrzeń i uzyskać efekt oryginalnej uroczystości w wybranym przez Ciebie stylu i bez odgórnie nałożonych ram. Nic tak nie uławia przygotowań, jak poczucie, że wszystko zależy tylko od Ciebie.

Łukasz Kosior