wypożyczalnia namiotów

Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie namiotu weselnego

Obecnie namioty weselne nie są już wojskowymi topornymi konstrukcjami, w których kiedyś gotowało się bigos zaraz za stołem Państwa Młodych. Dzisiaj namioty eventowe czy weselne to prawdziwe dzieła sztuki. Chociaż możemy spotkać się nadal z bublami. Nasz krótki przewodnik podpowie Wam jak zapoznać się z tym tematem i nie popełnić błędów.

wynajem standardowych namiotów weselnych

Czego Ty tak właściwie chcesz?:P

To podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć przed przyjściem do firmy zajmującej się eventami czy wynajmem namiotów.

Pamiętaj, że tak jak z każdym wykonawcą w firmie eventowej w trakcie sezonu ślubnego raczej ciężko zaleźć wolny termin. Zgłoś się zatem do przedsiębiorstwa, które zajmuje się wynajem odpowiednio wcześnie: 4-6 miesięcy przed imprezą.

namioty weselne nocą
Namiot weselne nocą wyglądają spektakularnie

Zaczynamy zatem. Wesela w plenerze są ostatnio bardzo modne… nawet całe ceremonie – łączony ślub z weselem w plenerze jest bardzo trendy! Dlaczego więc sama nie miałabyś podjąć takiego spektakularnego wyboru? No właśnie pojawia się tutaj szereg pytań…

Na pewno wiesz, że pogoda w Polsce niekiedy jest kapryśna. Zatem jeśli podjęłaś już temat to na pewno musisz zastanowić się, czy nie potrzebny będzie namiot! Chociaż zawsze możesz zaryzykować 😉

Jeśli jednak jesteś bardziej asekuracyjna, to zdecyduj się na namiot!

Współpraca z wypożyczalnią namiotów nie musi być trudna

Co musisz wiedzieć o zakupie lub wynajmie namiotu?

Jest to dosyć proste. Musisz wiedzieć nade wszystko:

  1. Ile mniej-więcej osób będzie na weselu?
  2. Jaki układ i typ stołów planujesz na weselu?
  3. Oraz najważniejsze, czy masz w ogóle miejsce na namiot weselny?

To pytania podstawowe. Zaraz przejdziemy dalej. Jeśli Twoje wesele jest standardowe, czyli jakieś 100 os., to zastanów się nad namiotem mniej więcej o wymiarach 16×10 metrów, minimum to 8×12 m, jeśli mówimy o prostych bryłach.

wynajem namiotów weselnych
Pomieszczenie gospodarcze często jest częścią niezbędną namiotu weselnego

Zawsze możesz wybrać jurtę, jednak wtedy zapewne przy 80-100 gościach będziesz potrzebowała aż dwa namioty tego typu.

Są też namioty sferyczne o różnych średnicach. Przy takiej opcji idealny będzie taki o średnicy 10-16 m.

Relatywnie mniej miejsca, a tym samym mniejszy namiot potrzebujesz zawsze przy konfiguracji stołów prostokątnych. Kręgi to zawsze większa powierzchnia.

Ok, to mamy już ilość gości, rozkład i wymiar namiotu. Jeśli się mieścisz to ruszamy dalej!

W miejscu, gdzie postawisz namiot dla gości musisz posiadać jeszcze parkiet, zaplecze dla gastronomi, miejsce dla zespołu, barmana czy na serwis kawowy. Jeśli w obiekcie nie ma zaplecza toaletowego, to niestety też musisz o to zadbać.

Przemyśl to dobrze pod kątem dostępnego miejsca. Jeśli nie mieścisz się w namiocie głównym. Kuchnię i zespół możesz przenieść do namiotów-przybudówek… ale z parkietem do tańczenia już nie będzie tak łatwo 😊 Zatem wracamy do punktu wyjścia, czyli odpowiedniej wielkości namiotu w relacji do rozkładu stołu i ilości gości. Wymiary namiotu 8×12, który sugerowaliśmy starczą na mały parkiet. Nie spodziewaj się jednak, że przy rozkładzie stołów okrągłych, wszyscy goście zatańczą swobodnie na parkiecie 😉

Kilka praktycznych porad w kwestii montażu namiotów weselnych

Montaż dekoracji w namiocie
Dekoracje w namiocie weselnym często przybierają najbardziej wymyślne formy

Mamy już masę informacji, a to przecież jeszcze nie wszystko. Jeśli znalazłaś już obiekt lub miejsce, które wyda zgodę na budowę namiotu, to upewnij się, że masz odpowiednią sformalizowaną zgodę właściciela posesji. Po drugie wyznacz dokładnie miejsce, gdzie będzie stawiany namiot lub jurta.

Jest to istotne z jednej strony dla monterów, z drugiej strony dla właścicieli obiektu. Ponieważ mogą pojawić się problemy z wyłączeniem na pewien czas systemu nawadniania trawy. Mogą dojść do tego kwestie dotyczące podłoża, na którym staje namiot. Wszelkie nierówności to dodatkowa praca i jednocześnie wyższa cena dla Ciebie.

Jak mamy załatwione już prace „ziemne” to spójrz w górę. Linia wysokiego napięcia, stary słup telegraficzny, a może korona drzewa. To wszystko może wpłynąć na możliwości dotyczące wysokości namiotu lub w ogóle na brak możliwości montażu.

Wybieramy rodzaj namiotu na weselne…

Na rynku polskim jest sporo namiotów do wyboru. Niekoniecznie jednak są one zgodne z najnowszymi trendami. Rynek ślubny w tej branży dotychczas był traktowany trochę po macoszemu. Zatem jeśli wymarzyłaś sobie namiot z amerykańskiej bajki… to niestety może być z tym mały problem.

W Polsce najwcześniej spotykamy proste namioty ramowe, które są raczej ciężkie, a co za tym idzie dosyć drogie w montażu. Mają jednak sporo możliwości instalacyjnych. Budowania prześwitów czy usuwania zabudowań ścian.

Bardzo trendy są namioty słupowe. Prostsze w montażu. Jednak posiadające jeden mankament. Mają duże spady ścian. Co jest jednoznaczne z tym, że musimy liczyć się z większymi powierzchniami namiotu. Do tego dochodzi kwestia stawiania słupa. Konieczne jest miękkie podłoże. Na betonie już go niestety nie zamontujemy.

Jaka jest cena za wynajęcie i montaż namiotu

Wszystko zależy od tego jaki namiot wybierzesz, w jakiej lokalizacji, z jakim zapleczem. Ceny wynajmu z montażem mogą wahać się od 15 000 do 40 000 zł. Dodatkowo zapłacisz za zaplecze dla gastronomii – jeśli go nie ma obiekt – czyli kuchnie, podgrzewacze itp. Kolejne koszty to wynajem toitoiów – naturalnie nie takich jak sobie wyobrażasz. Na rynku w Polsce dostaniesz już przenośne toalety o wysokim standardzie – to koszt ok. 2000 zł. Jeśli w pobliży obiektu lub na obiekcie, gdzie wynajmujesz „trawnik” nie ma tzw. „masy” to dodatkowo będziesz potrzebować agregat prądotwórczy.

Ufff…. To już koniec?

Nie!

Dodatkowe instalacje w namiotach weselnych oraz detale o których musisz wiedzieć

Temat wynajmu namiotów weselnych to niekończąca się przygoda… Co musisz jeszcze wiedzieć. Latem przy upałach namioty się nagrzewają. A samo otworzenie nawy nic nie da. Zatem jeśli namiot nie posiada systemu wentylacji i chłodzenia to musisz się liczyć z… możliwością zasłabnięcia starszej cioci lub swojej babci.

Profesjonalne firmy montażowe posiadają systemy klimatyzacji namiotów.

Czy wynajmować namiot weselny zimą?

Naturalnie, że tak, będzie magicznie, szczególnie jeśli trafisz na aurę opadów delikatnego śniegu, ale… musisz wiedzieć, że niezbędna będzie nagrzewnica i znowu ta nieszczęsna wentylacja!

Wypożyczając namiot weselny musisz upewnić się również w kwestiach formalnych dotyczących anulacji rezerwacji oraz ubezpieczenia! Najlepiej wynajmij namiot ognioodporny z atestem bezpieczeństwa!

Koszty dodatkowe związane z outdoorowym weselem w tym weselem, czyli jak udekorować namiot?

Dodatkowe kwestie dotyczące kosztów związanych z wynajęciem namiotów to sprawy, o których już mówiliśmy, czyli zaplecze gastronomiczno-socjalne, toalety, śmietniki itp. Ale również będziesz potrzebowała wynająć krzesła, stoły czy oświetlenie weselne.

wypożyczalnia namiotów

Żeby namiot wyglądał jeszcze bardziej niesamowicie potrzebujesz odpowiednich dekoracji. W namiotach genialnie sprawdzają się jasne kolory obrusów, unikaj ciemnych bankietowych materiałowych krzeseł lub pokrowców, które popsują efekt finalny. Raczej nie stosuj koloru białego. I tak będzie go raczej sporo (namioty w Polsce głównie są białe).

W namiocie – ze względu na wysokość – bardzo dobrze sprawdzają się wysokie dekoracje stołów weselnych. Czyli możesz popisać się wysokimi świecznikami na długie świece, czy kandelabrami. Zdecydowanie spektakularnie będą wyglądały również kompozycje ze strusimi piórami. Dobrym pomysłem będzie także dekoracja podwieszona nad stołami – zdobne żyrandole, podwieszane lampki lub dekoracje kwiatowe.

W niższych namiotach dobrze sprawdzają się drewniane dodatki w stylu rustykalnym. Podwieszane szkło, czy rozbudowane kompozycje florystyczne.

Kto może pomóc mi w wynajmie namiotu na wesele?

Jak sama widzisz, to niełatwe zadanie. Dlatego organizacje wynajmu namiotu zleć swojej wedding plannerce. To ona powinna zająć się wszystkimi formalności, a Tobie powinno zostać to, co najprzyjemniejsze, czy wybór namiotu! 😉

Łukasz Kosior

Opublikowano

w

przez